ВЕРБАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПТУ «НОВАТОРСТВО» У НАУКОВО-МЕТОДИЧНИХ ТЕКСТАХ КНР

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

##plugins.themes.bootstrap3.article.sidebar##

  К. В. Шевченко

Анотація

Стаття присвячена вербалізації концепту «новаторство» у науково-методичних текстах КНР, а саме у текстах методичних розробок, програм практики, освітніх та навчальних програм провідних китайських університетів. У статті проаналізовано поняття концепту з точки зору когнітивної лінгвістики, різні підходи до його визначення та надано власне визначення поняття «концепт». Детально проаналізовано поняття новаторства, різні погляди на його тлумачення українських, європейських та китайських дослідників. Для цього було використано різні типи тлумачних та літературознавчих словників, українських, британських та китайських, а також праці видатних науковців. Проаналізовано ядро концепту «новаторство» та його складники. Визначено, що вербалізація концепту «новаторство» у текстах науково-методичних матеріалів здебільшого відбувається за допомогою ієрогліфів 创新. Наведено приклади вербалізації концепту «новаторство» з текстів науково-методичного характеру китайських університетів у різних сполученнях. Доведено, що основними складниками концепту є власне новаторство, креативність, новизна та унікальність. Охарактеризовані основні засоби вербалізації складників новаторства та їхня роль у розумінні змісту концепту. Подано короткий аналіз поняття педагогічного новаторства 教育创新 як важливої частини концепту «новаторство» саме у науково-методичних текстах та засоби його вербалізації у китайських науково-методичних текстах. У формі таблиць наведено кількісні покажчики використання синонімічних ієрогліфів, що використовуються задля вербалізації концепту «новаторство» та його складників. Дані таблиць дозволяють об’єктивно проаналізувати засоби вербалізації концепту «новаторство» та його компонентів. Вибір текстів методичних розробок, рекомендацій, програм практики, освітніх та навчальних програм підготовки здобувачів освіти університетів КНР, які ми вирішили вибрати за основу дослідження, зумовлений їхньою авторитетністю серед провідних китайських та світових університетів, їхній вагомий внесок у новаторство в галузі освіти та якісною мовою їхніх науково-методичних матеріалів, що слугуватиме поглибленню мовних знань та більш чіткому розумінню концепту «новаторство» як ключового компонента сучасних науково-методичних текстів. Характеристика мовних засобів, що слугують засобами вербалізації концепту та його складників, буде корисною у разі вибору перекладацької стратегії під час перекладу текстів науково-методичного спрямування.

Як цитувати

Шевченко, К. В. (2022). ВЕРБАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПТУ «НОВАТОРСТВО» У НАУКОВО-МЕТОДИЧНИХ ТЕКСТАХ КНР. Китаєзнавчі дослідження, (3), 62-73. https://doi.org/10.51198/chinesest2022.03.062
Переглядів статті: 133 | Завантажень PDF: 115

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Ключові слова

концепт, новаторство, вербалізація, науково-методичний текст, креативність, новизна, унікальність

Посилання
Velykyy tlumachnyy slovnyk suchasnoyi ukrayins’koyi movy (2002)/ Uklad. V.T. Busel. Kyyiv: VTF «Perun». 1728 s. (In Ukrainian).
Hazuda O.M. (2019), Suchasni pidkhody do tlumachennya kontseptual’noyi metafory. Uzhhorod: TOV “Polihraftsentr “Lira”. S. 17–22. (In Ukrainian).
Dichek N.P. (2009) Pedahohichne novatorstvo yak istoryko-pedahohichna problema: pidkhody do vyvchennya. Ridna shkola, № 10. S. 40–44. (In Ukrainian).
Kovaliv Yu.I. (2007), Literaturoznavcha entsyklopediya. Kyiv: Akademiya. T. 2. 624 s. (In Ukrainian).
Beijing Normal University, available at: https://jwb.bnu.edu.cn/ (accessed 14 September 2022). (In Chinese).
Beijing Language and Culture University, available at: https://www.blcu.edu.cn (accessed 14 September 2022). (In Chinese).
East China Normal University, available at: https://www.ecnu.edu.cn/index.htm (accessed 14 September 22). (In Chinese).
Selivanova O. (2008), Suchasna linhvistyka: napryamy i problemy. Poltava: Dovkillya K. 713 s. (In Ukrainian).
Slovnyk ukrayins’koyi movy, available at: http://sum.in.ua/s/koncept (accessed: 10 September 22) (In Ukrainian).
Oxford Languages, available at: https://languages.oup.com/google-dictionaryen/(accessed: 20 September 2022). (In English).
Han dian, available at: https://www.zdic.net/hans/ (accessed 18 September 2022). (In Chinese).
Hanyu zidian, available at: https://cidian.qianp.com/ci/(accessed 18 September 2022). (In Chinese).
Han Shujie. Chuangxin de yiyi, available at: https://zhuanlan.zhihu.com/p/409639181 (accessed 16 September 2022). (In Chinese).
Wei Menyu. Chuangxin de guandian he neihan shi shenme, available at: https://www.xuexila.com/naoli/chuangxinsiwei/4023776.html (accessed 19 September 2022). (In Chinese).
Xinhua zidian, available at: https://www.leleketang.com/zidian/w-238399.shtml (accessed 16 September 2022). (In Chinese).
Yang Dongping. Shenme shijiaoyu chuangxin, available at: https://www.doc88.com/p-1156692789160.html (accessed 21 September 2022). (In Chinese).