АНАЛІЗ РОЗВИТКУ ЗОВНІШНЬОТОРГОВЕЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КИТАЮ ТА УКРАЇНИ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
##plugins.themes.bootstrap3.article.sidebar##
Анотація
У статті проаналізовано розвиток зовнішньоторговельної діяльності Китаю та України за період 2009–2020 рр. у розрізі основних показників: імпорт, експорт, зовнішньоторговельний оборот, торговельний баланс, коефіцієнт випередження, коефіцієнт покриття. Протягом досліджуваного періоду відбувається зростання як експорту, так й імпорту Китаю, відповідно, зростає і зовнішньоторговельний оборот. Результати проведених розрахунків говорять про те, що імпорт покривається експортом протягом усього досліджуваного періоду. Обсяги експорту товару зростали нерівномірно відносно імпорту: обсяги експорту зростали інтенсивніше в усі роки, крім 2018 р., в якому обсяги імпорту мали інтенсивніше зростання. Тенденції аналізу товарної структури основних показників показують, що основними товарними групами в 2020 р., які експортувались з Китаю, були електричні машини й устаткування (26,0%) та реактори ядерні, котли, обладнання (17,4%). Щодо основних товарних груп, які імпортувались до Китаю у 2020 р., це були також електричні машини й устаткування (26,0%) та енергетичні матеріали (13,0%). Детальний аналіз географічної структури експорту та імпорту дає підстави стверджувати, що основними напрямами експорту товарів з Китаю у 2020 р. були держави США (17,0%) та Гонконг (10%), а імпорту – інші країни Азії (10%), Японія (8%) та Південна Корея (8%). Хоча зовнішньоторговельний оборот України і зростає, торговельний баланс має від’ємне значення за весь період дослідження. Проведені розрахунки говорять, що імпорт у жоден з років не покривається експортом. Обсяги імпорту зростали інтенсивніше в усі роки. Основними напрямами експорту товарів з України в 2020 р. були такі держави: Китай (14%), Польща (7%), Російська Федерація (26%). Найбільшими торговельними партнерами по імпорту товарів в Україну в 2020 р. були такі держави: Китай (15%), Німеччина (10%), Російська Федерація (8%), Польща (8%). Аналіз товарної структури говорить, що основа експорту України – сільськогосподарська продукція, яка має щорічну тенденцію до підвищення. Що стосується товарів імпортної продукції, завезеної в Україну у 2020 р., то важливо відзначити, що основними з них були: машини, обладнання та механізми, мінеральні продукти та продукція хімічної і пов’язаних з нею галузей промисловості.
Як цитувати
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
зовнішньоторговельна діяльність, імпорт, експорт, товарна структура, географічна структура, зовнішньоторговельний оборот, торговельний баланс
Мікловда В.П., Король М.М., Мудренок К.П. Аналіз динаміки та структури зовнішньої торгівлі Китаю. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2017. № 11. С. 103–106.
Осташко Т.О., Олефір В.К. Перспективи вільної торгівлі з Китаєм: розвиток вітчизняного експорту і ризики імпортозалежності. Економіка і прогнозування. 2019. С. 128–155.
Осташко Т.М. Особливості торговельної політики Китаю і перспективи експорту України до КНР. European scientific journal of Economic and Financial innovation. 2018. № 1. С. 31–43.
Трофимчук А.П. Зовнішньоторговельне співробітництво України з країнами східної Азії в умовах глобалізації : дис. … канд. ек. наук : 08.00.02. Львів, 2017. 228 с.
Цзюнь Ч. Аналіз динаміки та перспектив зовнішньої торгівлі КНР. Актуальні проблеми міжнародних відносин. 2014. № 123 (частина І). С. 161–172.
Якубовський С.О., Родіонова Т.А., Бабінчук О.С. Торговельне протистояння США та Китаю: причини та наслідки. Вісник ХНУ імені В.Н. Каразіна. 2020. № 11. С. 35–44.